Отпреди година–година и нещо, та дали не и повече - не помня, започнах един личен проект: да публикувам в моята интернет библиотекана едно място в текстов формат всички документи, свързани с живота и дейността на Васил Левски, които успея да открия.
Публикуваното досега може да видите тук: Библиотека на Павел Николов – Васил Левски.
Едновременно на части, последователно, всичко това се публикуваше и в моя блог.
След горепосочените публикации продължавам с публикуването на писма на съвременници на Левски, които по някакъв начин – по-малко или повече - засягат живота и дейността на Апостола.
Писмата са представени според книгата на Димитър Т. Страшимиров „Васил Левски. Живот, дела, извори – II том“, София, 1929 г.
В началото давам номерацията на всеки съответен документ, както е дадена от Страшимиров в книгата му; бележките под черта са също негови.
(Павел Николов)
№ 367
Гp. Д. Начович до Панайот Хитов
Браила, 27 септемвр(и) 1868 г.
Господине Панайот Хитов в Белград
Писмото ви от 19 текущия [месец] приех и бързам да ви отговоря. Нашето предприятие със Стоянов отива добре; и се надявам да стане по-добро, отколкото се мислеше, но онова с Бакалина [1] и Балканите отива по-слабичко, но и то не е зле.
Радвам се, като виждам, че лаенето на нашите дипломати не ви прави впечатление и вие отговаряте с презрението, което те заслужават. Много добре казвате, че времето ще покаже кой какъв е. Аз съм на същото мнение и бъдете уверени, че ще постоянствам в нашето предприятие до последното си издихание.
Ваше писмо от 9 септем(ври) не съм приемал: то или се е загубило, или пък е в Букурещ, ако сте го изпратили през тоя град. Но във всеки случай побързайте да ми пишете за онези работи, които сте писали в това писмо, защото може то да е вече загубено.
Васил [2] отиде в Букурещ за нашата работа и чакам от него всеки час известие да ми каже какво е направил.
В очакване на вашия отговор ви поздравявам братски и съм ваш верен приятел
Г.Д.Н.
(П.П.) Вярвам, че сте приели на Бакалина от Гюргево писмото. Поздравете всички приятели без изключение.
Същия
Н.Б.II.А., п. 67. № 9023
Арх. т. I, № 4, стр. 440
БЕЛЕЖКИ
1.Д. Горов от Гюргево.
2.Левски.
(Следва)