Отпреди година–година и нещо, та дали не и повече - не помня, започнах един личен проект: да публикувам в моята интернет библиотекана едно място в текстов формат всички документи, свързани с живота и дейността на Васил Левски, които успея да открия.
Публикуваното досега може да видите тук: Библиотека на Павел Николов – Васил Левски.
Едновременно на части, последователно, всичко това се публикуваше и в моя блог.
След горепосочените публикации продължавам с публикуването на писма на съвременници на Левски, които по някакъв начин – по-малко или повече - засягат живота и дейността на Апостола.
Писмата са представени според книгата на Димитър Т. Страшимиров „Васил Левски. Живот, дела, извори – II том“, София, 1929 г.
В началото давам номерацията на всеки съответен документ, както е дадена от Страшимиров в книгата му; бележките под черта са също негови.
(Павел Николов)
№ 376
Т. Ковачов до П. Хитов
Т. Мъгуреле, 25 февруари 1869 г.
Почитаеми мой господин П. X.
Честното ви [писмо] аз приех, съдържанието му проумях сигурно...
Вчера пристигна Васил Левски от Отечеството ни, за да приеме лозинката и да се върне пак през Никопол. И тъй като нямах сигурна л [1], заговорихме си да иде в голямото село, и замина. Аз очаквах някой си Г-ря, който щеше да съпровожда Тотя, дето ви писах в О. Той като дойде и се разговаря, ще ви пиша точно...
Дякона, като излязъл неповреден от Ц. Г. и следвал из Тракия и България, което ви е познато, и като се разговарял със всички по и от ф. с к. р. [2] Само в Рила не е можел да иде, защото е опасно, но съществуват... [3] за народа. Млади и стари взели участие заради целта ни. Но само да се появи нещо по-големичко и по-сериозно от лани, и тия са готови всички на оръжие. Моля ви, явете ни има ли нещо надежда от вас за по-скоро, че от тук няма надежда, защото е в перикол голям. Това пр. [4] има надежда засега в колониите и в О(деса). Според както сме се разговаряли с господина, който го очакват и който щеше да съпровожда Т., като се споразумее, дето е отишъл в кратце. Като ви целуна братски и поздравя сърдечно, очаквам сладкия ви отговор.
Т.К.
П. П. Все с този параход ви се изпращат парите от Иванчо,14 наполеона.
Т.К.
Н.Б.II.А., п. 67. № 9081
Арх. т. I, № 9, стр. 326
БЕЛЕЖКИ
1.Навярно Лозинка. Трябва да предположим, че Левски е залъгвал Ковачова с някои условности из практиката на ЦТ комитет в Букурещ, за да прикрие истинската цел на пътуването си. Ковачов, като член на Тайния комитет, нямал лозинка (таен знак), с който Левски да минава от комитет до комитет във вътрешността, та последният ще иде да се снабди с такъв в Букурещ. Ив. Касабов, който през това време представляваше ръководството на Комитета, също се е заблуждавал дълго по отношение на истинската мисия на Апостола, който нарочно или неволно е минавал пред него като агент на Комитета. В намека на Ковачов и в едно от последните му писма, където се хвали на П. Хитов, че Левски обещал да го държи писмено в течение на дейността си из България, трябва пак да видим не нещо повече освен прикриване. Левски не се е доверявал на Ковачов и малко по-подир той предупредил и Панайот да се пази от него.
2.Консула руски от Филибе (Пловдив).
3.В оригинала са поставени два реда точки и отгоре съвсем ситно и тайнствено обозначени два инициала X. Д.: Хаджи Димитър.
4.Предприятие.
(Следва)