Quantcast
Channel: Блог на Павел Николов
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3333

КОРЕСПОНДЕНЦИЯ МЕЖДУ СЪВРЕМЕННИЦИ НА ВАСИЛ ЛЕВСКИ / БЕЛЕЖКА ОТ Н. Т. ОБРЕТЕНОВ

$
0
0

Отпреди година–година и нещо, та дали не и повече - не помня, започнах един личен проект: да публикувам в моята интернет библиотекана едно място в текстов формат всички документи, свързани с живота и дейността на Васил Левски, които успея да открия.

Публикуваното досега може да видите тук: Библиотека на Павел Николов – Васил Левски.

Едновременно на части, последователно, всичко това се публикуваше и в моя блог.

След горепосочените публикации продължавам с публикуването на писма на съвременници на Левски, които по някакъв начин – по-малко или повече - засягат живота и дейността на Апостола.

Писмата са представени според книгата на Димитър Т. Страшимиров „Васил Левски. Живот, дела, извори – II том“, София, 1929 г.

В началото давам номерацията на всеки съответен документ, както е дадена от Страшимиров в книгата му; бележките под черта са също негови.

(Павел Николов)

№ 465

Бележка от Н. Т. Обретенов

На 1 май 1872 г. се проведе първото събрание в Букурещ под председателството на Л. Каравелов и в неговата къща, сграда Верголуи № 32. Представителите от България бяха: Васил Левски, който представляваше цяла Тракия; Марин П. Луканов представляваше Ловеч с околността; Тодор Пеев - Етрополе, Орхание, София, Тетевен, Златица с околностите; Големи Марин от Лясковец, Търново, Горна и Долна Оряховица, Лясковец и околностите. Никола Т. Обретенов и Иван Драгостинов - Русчук, Шумен, Разград, Джумая с околностите. Останалите от Влашко, които бяха на брой около 45-80 души. На това събрание се потвърди Устава, назначи се Каравелов за председател на комитета във Влашко и се потвърди Левски да бъде главен апостол на цяла България, Тракия и Македония, а центърът на комитета се назначи да бъде в Ловеч.

2) Събранието трая от 1-18 май 1872 г. Уставът беше написан от А. Кънчев и се прие с малко изменение от събранието.

Н. Т. Обретенов

Н.Б.II.В., п. 2. № 42

(Следва)


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3333