Quantcast
Channel: Блог на Павел Николов
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3402

НОБЕЛОВИ ЛАУРЕАТИ / 1981 г. / ЛИТЕРАТУРА / ЕЛИАС КАНЕТИ

$
0
0

Елиас Канети (Elias Canetti)

25 юли 1905 г. - 14 август 1994 г.

Нобелова награда за литература

(За творбите му, белязани с широк кръгозор, богатство от идеи и художествена сила.)

Елиас Канети е немскоезичен писател (белетрист, есеист, драматург). Той е от сефарадско-еврейски произход.

Роден в Русе в семейството на Жак Канети и Матилда Ардити. Майчиният му език е ладински. Родът на баща му, който е сефарадски, се мести от Одрин в Русе през IXX век, където представителите му развиват успешен търговски бизнес. Майка му е от сефарадския род Ардити, които са сред основателите на еврейската колония в Русе в края на XVIII век. Негови по-малки братя са музикалният продуцент Жак Канети и лекарят Жорж Канети.

Прекарва детските си години в Русе. Семейството се мести (през 1911 г.) в Манчестър, където баща му се включва в бизнеса на шуреите си. Баща му умира внезапно през 1912 г. – според Канети това става при вестта за избухването на Балканската война. Семейство Канети се мести в Лозана и после във Виена. Елиас научава немски език, като по онова време той вече говори български, английски и френски. После семейството се мести първо в Цюрих (от 1916 до 1921 г.), а след това (до 1924 г.) – във Франкфурт, където Канети завършва гимназия. През 1924 г. става студент по химия във Виенския университет и завършва с докторат в 1929 г.

През 1934 г. Канети се жени за писателката Веза (Венециана) Таубнер-Калдерон (1897 – 1963), която става негова муза и литературна помощничка. Канети остава отворен към връзки с други жени по време на брака си със съпругата си Веза. След присъединяването на Австрия към Нацистка Германия през 1938 г. и започналите гонения на евреите Канети заминава през Париж за Лондон и се заселва в Англия. Там преживява дълготрайна романтична връзка с австрийската художничка Мария-Луиза фон Мотесицки, както и с ирландската поетеса Айрис Мърдок. След смъртта на жена му през 1963 г., той се жени за Хера Бушор, с която има дъщеря Йохана (1972), музикантка.

Въпреки че е немскоезичен автор, Канети живее във Великобритания (като получава поданство през 1952 г.) до 70-те години на миналия век. Последните двадесет години от живота си прекарва предимно в Цюрих, където пише своята автобиография (нейният 1-ви том е озаглавен „Спасеният език“). Умира в Цюрих, оставяйки след себе си значимо творчество, преведено на повече от двадесет и пет езика.

През 20-те години на миналия век негов литературен и философски образец е критикът Карл Краус, но по-късно Канети открито се обявява срещу схващанията му. Влияние над него упражняват също Франц Кафка, Георг Бюхнер и психоаналитичната школа на Зигмунд Фройд.

Философската позиция на Канети е противоположна на тази на Фройд. Той не приема съществуването у човека на нагон към смъртта, т. нар. танатос: „Не само смятам формулирането на нагона към смъртта за погрешно, но и не вярвам той да съществува“. Така основни теми в творчеството на Канети стават смъртта и агресията. Тези идеи той въплъщава в пиесите си „Сватба“ (1932 г.) и „Комедия на суетата“ (1934 г.). В 1935 г. писателят публикува създадения още през 1931 г. единствен свой роман „Заслепението“, който остава незабелязан от критиката и е преоткрит едва в годините след Втората световна война.

Отнесъл в Лондон своите видения от детството в крайдунавския Русе и младежките си преживявания главно във Виена, Канети се заема да осмисли човешкото съществуване, проблемите на властта, масовите движения, смъртта, безумието – така в Лондон започва да работи над философския си труд „Маси и власт“, негов opus magnum, който завършва едва през 1960 г.

Опирайки се на феноменологическото описание на елементарния опит на пребиваването в масата, Канети разкрива различни състояния и динамика на масите, стигайки до важни изводи относно механиката на властта: масите и властта са свързани изначално и непрестанно. Писателят заявява: „Масите са единствената среда, в която човек може да отхвърли страха от съприкосновението“, и също: „Заради благодатния миг, когато никой не е нещо повече от другия и не е по-добър от него, хората се превръщат в маса“.

Значими произведения на Канети от този период са записките му „Провинцията на човека“ (1973 г.), характерологичните му етюди по образец на Теофраст „Подслушвачът“ (1974 г.), есеистичният сборник „Съвестта на думите“ (1975 г.), автобиографичните книги „Спасеният език“ (1977 г.), „Факел в ухото“ (1980 г.), „Игра с очи“ (1985 г.) и записките „Тайното сърце на часовника“ (1987 г.).

В чест на писателя родният му град Русе учредява през 2005 г. националната литературна награда „„Елиас Канети““.

По време на първата международна конференция в България (1992 г.), посветена на творчеството на писателя, в Русе се учредява Международно дружество „Елиас Канети“. Сградата, в която е живяло семейство Канети преди изселването си от Русе, е запазена. Днес търговската сграда на фамилията се използва от Дружеството под името Дом Канети. По повод 100-годишнината от рождението на писателя в Русе през 2005 г. е открита паметна плоча на едноименния площад „Елиас Канети“, а Професионалната гимназия по икономика и управление приема името на нобелиста.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3402

Trending Articles


Vimeo 10.7.1 by Vimeo.com, Inc.


UPDATE SC IDOL: TWO BECOME ONE


KASAMBAHAY BILL IN THE HOUSE


Girasoles para colorear


Presence Quotes – Positive Quotes


EASY COME, EASY GO


Love with Heart Breaking Quotes


Re:Mutton Pies (lleechef)


Ka longiing longsem kaba skhem bad kaba khlain ka pynlong kein ia ka...


Vimeo 10.7.0 by Vimeo.com, Inc.


FORECLOSURE OF REAL ESTATE MORTGAGE


FORTUITOUS EVENT


Pokemon para colorear


Sapos para colorear


Smile Quotes


Letting Go Quotes


Love Song lyrics that marks your Heart


RE: Mutton Pies (frankie241)


Hato lada ym dei namar ka jingpyrshah jong U JJM Nichols Roy (Bah Joy) ngin...


Long Distance Relationship Tagalog Love Quotes