Отпреди година–година и нещо, та дали не и повече - не помня, започнах един личен проект: да публикувам в моята интернет библиотекана едно място в текстов формат всички документи, свързани с живота и дейността на Васил Левски, които успея да открия.
Публикуваното досега може да видите тук: Библиотека на
Павел Николов – Васил Левски.
Едновременно на части, последователно, всичко това се публикуваше и в моя блог.
След горепосочените публикации продължавам с публикуването на документи от по-късно време, свързани със съвремието на Васил Левски.
Документите са представени според книгата на Димитър Т. Страшимиров „Васил Левски. Живот, дела, извори – II том“, София, 1929 г.
В началото давам номерацията на всеки съответен документ, както е дадена от Страшимиров в книгата му; бележките под черта са също негови.
(Павел Николов)
№ 551
Ив. Терзиев от Ловеч до автора
I
Отец Евстатий [1] съобщава, че свещеник Г. Антипов е осъден от Ловеч. епарх. духов. съвет па 4-месечен аргост в Гложенския манастир, където изтърпял наказанието си за някаква дописка против А. Башев. Това е било във времето на дядо Натанаила, а отец Евстатий е бил член на Съвета. В дописката било казано, че Башев е бил все и вся (в Митрополията).
II
Във времето на войната 1876-1877 г. поп Кръстю е бил изпратен от Н. Блаженство за архиерийски наместник в гр. Орхание.
III
Ръкоположен бил отец Евстатий от митрополит Дионисий, а не от Н. Блаженство, защото Н. Блаженство замести Дионисия след неговата смърт в 1875 г.
IV
Лицето Атанас Попов не познавам, за него нищо не съм споменавали не знам писмото му, за което се пише в сп. „Християнка“.
V
Тефтер, заверени от Левски имената на вносителите, аз не знам и такова не съм говорил, а съм говорил само, че в-к „Марица“ не е напечатал документите.
VI
За злоупотребление на 8000 гроша от поп Кръстя, че 500 лири, които имало в касата, са били взети от Комитета и изобщо, че поп Кръстю не вземал пари от други комитети, писано на стр. 25 на сп. „Християнка“, аз не съм говорил. Такива показания не съм давал. Всичкото ми показание се е състояло в охкането на поп Кръстя, че документите му не били печатани във в-к „Марица“.
VII
Изразът, че се правило опит чрез поставяне отрова в Св. Причастие за отравянето на поп Кръстя, е неверен. Такова не съм говорил. А съм казал, че мълва, слух се е носило за отравянето на поп Кръстя чрез Св. Причастие. Обаче дали е поставяно отрова, или не, аз не зная.
(Следва)