ИЗТОЧНИК: ДИЛЕТАНТ
ПРЕВЕЛ: ChatGPT
РЕДАКТИРАЛ: ПАВЕЛ НИКОЛОВ
Образа на фатална жена Делмира Агустини се опитвала да следва до последната си капка кръв. Своята и на бившия си съпруг.
Към 1913 година славата на 26-годишната Дeлмира Агустини преминала границите на родния ѝ Уругвай. Тя била наричана най-добрата поетеса в цяла Латинска Америка. В своите изключително емоционални стихове тя възпявала любовта, смъртта, порока и други характерни за декадентството теми. Репутацията на фатална жена трябвало да бъде поддържана не само на страниците на поетичните ѝ сборници, но и в личния ѝ живот.
Цели пет години неин връстник, Енрике Рейес, ухажвал Дeлмира по изключително красив начин. Романтичната им връзка се развивала според всички правила на романтичния жанр: серенади под прозореца, букети с цветя, тайни срещи, кавги и страстни помирения.
През август 1913 г. двойката, позната на целия Уругвай, обявила предстоящата си сватба. За изненада на мнозина бракът се оказал краткотраен. Двамата живели заедно по-малко от два месеца. Още през есента Дeлмира напуснала съпруга си, обвинявайки го в „отвратителна баналност, несъвместима с нейната поетична природа“.
Изоставеният Рейес се опитвал първоначално да се помири с нея, но след това си позволил да я обижда публично. Започнал бракоразводен процес, който на 5 юни 1914 г. сложил официално край на брака им.
Марка с портрет на Делмира Агустини
Светските сплетници в цяла Латинска Америка още не успели да обсъдят подробностите на тази история, когато избухнала убийствена във всяко едно отношение новина: на 6 юли в наета квартира в Монтевидео полицията открила голите тела на наскоро женените съпрузи. Агустини била убита с два изстрела в главата. Смъртно раненият Рейес стискал здраво пистолет в ръката си. Той починал, без да дойде в съзнание, два дена по-късно.
Естествено, първата и основна версия била убийство от ревност. При това полицията открила, че разделените съпрузи се срещали тайно през всички месеци, докато траел разводът и дори след като бракът им бил разтрогнат. Подтекстът на техните взаимоотношения останал неясен. Изказват се предположения, че Енрике е шантажирал поетесата с нещо, принуждавайки я да се среща с него под заплаха от разкриване на някаква ужасна тайна. Това, обаче не обяснява защо Рейес е застрелял доскорошната си съпруга и себе си.
Писателят Борис Акунин предлага версията, че в Уругвай се е случило нещо подобно на японското шинджу – двойно самоубийство. Възможно е Делмира да е обичала смъртта повече от съпруга си, а Енрике да е бил толкова влюбен в поетесата, че се е съгласил да подкрепи нейното чувство. Любовните линии се събрали в една точка и били прекъснати с три изстрела. Разбира се, тази версия звучи много литературно, но нали все пак става дума за поетеса...