ИЗТОЧНИК: ДИЛЕТАНТ
ПРЕВЕЛ ОТ РУСКИ: ПАВЕЛ НИКОЛОВ
Карл Май не крадял кларинети от кралица Клара. Той крадял много други неща, а след това започнал да пише романи за приключения в Дивия Запад и в Близкия Изток.
Не се случва често животът на авторите на приключенски романи да е не по-малко знаменит от неговите произведения. Биографиите на Александър Дюма, Фенимор Купър или Майн Рид не се отличавали с особени авантюри. С Карл Май, авторът на епопеята за индианския вожд Винету, въпросът изглежда по-различен.
Той се родил през 1842 година в семейството на беден саксонски тъкач. Когато синът му става на четиринадесет години, бащата успял да даде Карл в педагогическо училище. Оттам го изгонили, защото го заловили да краде свещи. Стойността на откраднатите свещи не била голяма, но това било само началото на кривия път. Като получил с голяма мъка образование, Карл започнал да преподава, но скоро получил месец и половина затвор, защото откраднал часовника на съседа си по стая. Краткото задържане не поправило Май. Той се заел с кражби и мошеничество, нееднократно го арестували, лежал в различни затвори в Германия и Авство-Унгария, избягал, хванали го и го върнали зад решетките. В общи линии бъдещият автор на бестселъри прекарал върху наровете дванадесет години.
По пътя на истината затворникът Май бил насочен от две запознанства: със затворническия капелан и с затворническата библиотека. След поученията на пастора Карл поглъщал жадно книги за далечни страни и даже си правел списък с най-интересните теми. На 32 години, излизайки от затвора, Май се заел с литературно творчество. Отначало пишел бележки и малки разкази в местните вестници. Славата го споходила през 70-те години на 19 век след излизането на първите романи за приключенията на младия вожд на апахите Винету и неговия бледолик приятел Олд Шетърхенд (Поразяващата ръка – бел. П. Н.). След този цикъл последвал друг – за екзотични приключения в мюсюлманския Изток.
Марка, издадена за 75-тата годишнина от смъртта на Карл Май
Карл Май забогатял бързо. Но не загубил страстта си към авантюрите – предприел сложно и опасно пътешествие, достигайки почти сам от Германия до Суматра. А интерес към американските прерии, мястото, където живеели главните му герои, неизвестно защо не изпитвал. Като посещава през 1908 година САЩ, Май престоява само в няколко големи градове, без да удостои с внимание Дивия Запад.
Към края на живота си знаменитият писател изгубил малко разсъдъка си. Карл Май започнал да разказва, че той е Олд Шетършенд и всичко, което описал в романите си, се е случило лично с него. Понякога, наистина, се обърквал и твърдял, че е командвал хиляди апахи, криейки се под псевдонима Винету. На този фон неговите уверения, че знае над хиляда езика и диалекта, изглеждали скромна хвалба. Карл Май умира през 1912 година.
Неговите уестърни се четели от милиони германски юноши, сред които бил и Адолф Хитлер. Не е известно дали този факт е повлиял на това, че в СССР произведенията на Май се издавали сравнително малко. Затова пък филмите за Винету, в които ролята на смелия вожд изпълнявал Пиер Брис, постигнали касови рекорди.