Отпреди година–година и нещо, та дали не и повече - не помня, започнах един личен проект: да публикувам в моята интернет библиотекана едно място в текстов формат всички документи, свързани с живота и дейността на Васил Левски, които успея да открия.
Публикуваното досега може да видите тук: Библиотека на
Павел Николов – Васил Левски.
Едновременно на части, последователно, всичко това се публикуваше и в моя блог.
След горепосочените публикации продължавам с публикуването на документи от по-късно време, свързани със съвремието на Васил Левски.
Документите са представени според книгата на Димитър Т. Страшимиров „Васил Левски. Живот, дела, извори – II том“, София, 1929 г.
В началото давам номерацията на всеки съответен документ, както е дадена от Страшимиров в книгата му; бележките под черта са също негови.
(Павел Николов)
№ 529
П. С. Кършовски до Народния комитет
Свищов, 23 февруари 1923 г.
Уважаеми господин Кацев,
Отговарям на почитаемото Ви писъмце от 17. т. м.
Разбрах роднински връзки с кое семейство в гр. Елена Ви свързват. Когато Вие през 1912 г. сте били в гр. Елена, аз не съм бил там и вероятно затова не съм Ви видял и не сме се запознали.
В писъмцето си от 5 т.м. мисля, че споменах, че баща ми притежава и писма от Левски, П. Хитов, Л. Каравелов и др. Доколкото зная, той е турил в ред тези писма. Една част от тези писма баща ми малко преди смъртта на Захари Стоянов му бе предал по настояване на С. Стамболов, Хр. Иванов и др. в гр. Търново. Положително зная, че тези писма, при все че бе писано след смъртта му на госпожа Стоянова, не са върнати.
Независимо от тези писма тати е запазил печата на П. Хитовата чета от 1867 г. В четата на Хитов Левски е бил знаменосец, а чичо ми Иван - писар-секретар.
Този печат баща ми възнамеряваше да предаде в Народния музей, но го задържа до откриването на Музея за освобождението ни. До смъртта си той не можа да предаде този печат заедно с печатничката клише за тескерета и медицинските инструменти на четата. Аз проектирам да изпълня това му намерение в едно недалечно бъдеще, както и да издам всичките му споменни бележки. Ако не бе голямата война, последните бележки отдавна щяха да видят бял свят.
Биографията и портретът на баща ми са поместени през 1914 г. в „Българска илюстрация“ и „Илюстрацията светлина“. Биографията е написана от г-н М. Радивоев.
Обещавам, като отида в Елена, да Ви изпратя портретите с биографически бележки на тати, чичо Иван, отец Галиктион Хилендарски и др. дейци, както и някои по-важни писма.
Желал бих да зная докога мога да Ви изпратя тези портрети, биографически бележки, писма и пр.?
С привет
П. С. Кършовски
Р.S. Моля Ви, отговорете ми в Плевен, дето утре вечер ще се завърна и ще се бавя няколко дни.
Същият
(Следва)