Джон Харшани (на английски: JohnHarsanyi; на унгарски: Harsányi János, Янош Харшани)
29 май 1920 г. - 9 август 2000 г.
Икономика (заедно с Джон Наш и Райнхард Зелтен)
(За пионерския анализ на равновесията в теорията на некооперативните игри.)
Джон Чарлс Харшание унгарско-американски икономист и философ, който печели Нобелова награда за икономически науки през 1994 г. заедно с Джон Наш и Райнхард Зелтен за тяхната пионерска работа по анализ на равновесието в теорията на некооперативните игри.
Живот и кариера:
1. Ранни години и образование:
♦ Роден е в Будапеща, Унгария, в еврейско семейство. Баща му притежавал аптека.
♦ Първоначално учи фармация, за да поеме семейния бизнес, но интересът му се насочва към философията и социологията.
♦ По време на Втората световна война е принуден да работи в трудов отряд поради еврейския си произход. Успява да избяга от депортация в концентрационен лагер.
♦ След войната завършва философия и социология в Будапещенския университет.
2. Емиграция и академично развитие:
♦ Поради нарастващото влияние на сталинизма в Унгария, той и съпругата му Ан бягат от страната през 1950 г. и емигрират в Австралия.
♦ В Сидни работи във фабрика през деня и учи икономика вечер в Университета на Сидни.
♦ През 1956 г. получава стипендия „Рокфелер“ и се мести в САЩ, където получава докторска степен по икономика от Станфордския университет през 1959 г.
♦ След кратък престой в Австралийския национален университет, се установява трайно в САЩ и от 1964 г. до пенсионирането си през 1990 г. работи в Училището по бизнес администрация „Хаас“ към Калифорнийския университет в Бъркли.
Научни приноси:
♦ Игри с непълна информация (Байесови игри): Най-значимият принос на Харшани е разработването на рамка за анализ на игри, в които играчите нямат пълна информация за характеристиките на другите играчи (техните предпочитания, възможности или убеждения). Той показва как такива игри могат да бъдат трансформирани в игри с несъвършена, но пълна информация чрез въвеждането на "ходове на природата"и вероятностни разпределения върху "типовете"играчи. Това откритие революционизира начина, по който икономистите и други учени моделират стратегически ситуации при несигурност.
♦ Теория на равновесието: Работата му, заедно с тази на Наш и Зелтен, осигурява солидна основа за разбирането на стратегическото взаимодействие и концепциите за равновесие (като равновесието на Наш) в широк кръг от икономически и социални ситуации.
♦ Морална философия и утилитаризъм: Харшани има значителни приноси и към етиката, особено към утилитаризма. Той разработва т. нар. "rule utilitarianism" (утилитаризъм на правилата), като твърди, че моралните правила трябва да бъдат избирани въз основа на това кои правила, ако бъдат всеобщо следвани, биха довели до най-голямо общо благосъстояние. Той използва също така концепцията за "воала на незнанието" (подобно на Джон Ролс, но с различни заключения) за обосноваване на утилитарни принципи.
Признание:
♦ Кулминацията на неговата кариера е Нобеловата награда за икономика през 1994 г., споделена с Джон Наш и Райнхард Зелтен "за техния пионерски анализ на равновесието в теорията на некооперативните игри".
Джон Харшани остава в историята като един от ключовите фигури в развитието на теорията на игрите през 20-ти век, чиято работа има дълбоко и трайно влияние върху икономиката, политологията, философията и други социални науки.
РАЗКАЗАЛ: Claude 3.7 Sonnet Think
РЕДАКТИРАЛ: Павел Николов