ИЗТОЧНИК: ДИЛЕТАНТ
ПРЕВОД: Claude 3.7 Sonnet Think
РЕДАКТОР: ПАВЕЛ НИКОЛОВ
Историята на пиратите познава само една истинска кралица, която създава военна империя от стотици кораби и хиляди моряци: госпожа Джънг била ужас за целия Китай.
Има и жени пирати
Как да станеш един от най-известните разбойници, ако си жена? Много просто. Трябва само да се омъжиш за един от най-страшните пирати, да му отнемеш половината власт, а след смъртта му да установиш такива закони, които ще накарат разбойниците да се страхуват. И дори фразата "момиче с леко поведение"в автобиографията няма да попречи. Така постъпила Ши Сянгу, по-известна като Госпожа Чжънг – известна китайска пиратка, която ръководела стотици кораби и хвърлила в ужас Южнокитайското море.
От публичния дом – на пиратския кораб
Ши Сянгу е родена през втората половина на XVIII век в китайската провинция Гуандун. Кариерата ѝ започва не с пиратство, но до известна степен е също свързана с морето: тя работи като проститутка или дори сводница в плаващия публичен дом "Цветната лодка". Това е кораб, пълен с жени, който пътува между пристанищата и предлага на моряците не само любовни удоволствия, но и театрални представления.
Някогашната обитателка на публичен дом успява да стане кралица на пиратите
Вероятно един от клиентите на Ши Сянгу станал нейният бъдещ съпруг Джънг И. Той бил известен пират, който държал в страх Южен Китай. Ши Сянгу била предвестник на феминистките течения, защото още тогава разбирала, че няма да успее без стабилен брачния договор. Условията били нечувани за онова време: съпругата не само поискала управлението на половината от корабите, но и претендирала за половината от плячката при разпределяне на придобитото. Джънг И се съгласил и през 1801 г. пиратите се оженили. Оттогава Ши Сянгу станала Джънг И сао, което в превод означава "съпругата на Джънг И".
Отношенията между съпрузите били своеобразни. Например, те решили да осиновят 15-годишно момче, което отвлекли от рибари. Джан Баоцай бил официално син на двойката, но всъщност станал любовник на Джънг И. След смъртта на пирата във Виетнам Джънг И сао се омъжила за осиновения си син и по-късно, на 39-годишна възраст, родила от него дете. Между другото, съпрузите на госпожа Джънг не се задържали дълго: вторият ѝ съпруг също починал 10 години след раждането на наследника.
Империята на пиратите
Както и да е, но пиратите се справяли добре. Едно от най-големите предизвикателства на онова време било създаването на пиратски съюз, който да им позволи да се противопоставят на добре оборудваните кораби на англичаните, португалците и китайците. В началото на XIX век Джънг И сао и нейният съпруг основали истинска пиратска империя, която имала 300 кораба и почти 40 хиляди пирати. Всичко това след смъртта на съпруга ѝ наследила госпожа Джънг.
Госпожа Джънг в битка
Госпожа Джънг била истински политик и взела бързо властта в свои ръце. Духовен лидер на флота станал Джан Баоцай, който бил едновременно осиновен син и съпруг. Но авторитетът на госпожа Джънг бил неоспорим. Нейните заповеди не можели да бъдат оспорвани, а този, който се осмелявал, можел да загуби главата си. Като цяло кралицата на пиратите била наистина строга: нейната коалиция станала толкова успешна именно благодарение на дисциплината. За своеволие и неизпълнени заповеди отсичали главата. Кражбата от общата хазна и грабежът на селяните, подкрепящи пиратите, били забранени. Всички трофеи трябвало да бъдат донасяни за общо преброяване: собственикът получавал 20 процента, а останалото отивало за коалицията. Напускането на кораба без разрешение било забранено. На заловения отрязвали ухото и го показвали на целия екипаж.
Женският въпрос занимавал особено госпожа Джънг. Изнасилването на пленени жени било забранено: за това човек можел да изгуби живота си. Ако се случело прелюбодеяние по взаимно съгласие, на пирата отсичали главата, а пленената жена хвърляли зад борда с вързани към краката ѝ оръдейни гюлета. Най-често пленените жени били просто освобождавани или връщани срещу откуп, но на най-красивите било разрешено да се омъжат. Вярно е, че и тук действали специални правила: след като се ожени, пиратът бил длъжен да пази вярност на съпругата си.
Война с династията Цин
Коалицията на госпожа Джънг наричали "Флотът на червеното знаме". Нейните пирати изнервяли доста династията Цин, която управлявала Китай по това време. Например, през 1809 г. флотът на Джънг разгромил императорската ескадра и пленил нейния началник. След няколко неуспешни сражения Китай решил да започне преговори с британците и португалците. От своите съюзници китайците възнамерявали да поискат кораби и бойци за помощ. Но дори чуждестранният флот не помогнал да се справят с кралицата на пиратите.
Госпожа Джънг станала прототип на една от героините във филма "Карибски пирати"
Но постоянните сражения отслабили нейната империя, а раздорите между пиратите почти разрушили съюза. Госпожа Джънг дори искала да води преговори за разпускане на коалицията, но те се провалили. Тогава не ѝ останало нищо друго освен да се предаде на китайските власти заедно с жените и децата. След няколко дена се предават и много други пирати.
Живот след поражението
За учудване, китайските власти се оказали доста благосклонни. На тези, които се предали доброволно, разрешили да се заселят на сушата и да се занимават с мирни професии. На Джан Баоцай разрешили да запази няколко кораба и му изплащали малка сума. Освен това, на предводителите на пиратите и на няколко техни другари се давали добри длъжности във военната бюрокрация. Госпожа Джънг, разбира се, не се подчинила на властите и решила да печели с това, което някога ѝ осигурявало къшей хляб. Бившата пиратка отворила публичен дом, където се организирали хазартни игри и се пушело опиум. Така доживяла до 69 години – по мерките на пиратите, дълбока старост. Госпожа Джънг станала героиня на множество книги и филми.